
ECF 73 - set za uštedu vode i struje
- 1 x ventil za tuš
- 2 x ventil za slavinu
- Godišnja ušteda režija i do 500 KM
Većina nas vodu uzima zdravo za gotovo.
Okrenemo slavinu i voda teče.
Idemo obaviti nuždu i pustimo vodu.
Kupamo se.
Peremo rublje i suđe.
Koristimo vodu bez da stvarno razmišljamo o tome, ali sada moramo početi.
Zalihe pitke vode na našoj planeti nisu beskonačne, a čak 97 posto svih voda na Zemlji je slana voda koja nije prikladna za piće.
Od 3 posto pitke vode, 1 posto nam je dostupan za piće. Druga 2 posto zaključano je u ledenim kapama i ledenjaka.
Zato je štednja vode postala važna tema.
Čak i u područjima gdje se čini da vode ima u izobilju trebali bi početi razmišljati o racionalnijoj upotrebi vode.
Racionalnom potrošnjom vode možete uštedjeti na računima za komunalne usluge, ali još važnije, pomoći u sprečavanju zagađenja vode u obližnjim rijekama i jezerima u koje se slijevaju komunalne otpadne vode.
Štednja vode može produžiti život septičke jame smanjujući zasićenost tla. To će smanjiti i onečišćenje tla koje se događa uslijed istjecanja.
Sustavi kanalizacije također mogu postati preopterećeni i što manja količina vode koja protječe kroz sustav, to je niža vjerojatnost onečišćenja okolnih rijeka, potoka i jezera.
Vodu možete štedjeti i čuvati okoliš na jako jednostavne načine. Potrebno je samo malo truda.
1. Provjerite cure li vam slavine ili cijevi
Samo lagano kapanje vode iz istrošene slavine može trošiti i do 75 litara vode dnevno. Veća propuštanja mogu trošiti i stotine litara vode na dan.
2. Ne koristite WC kao pepeljaru ili koš za smeće
Svaki put kada opušak, maramicu ili neko drugo smeće bacite u WC i pustite vodu, potrošite pet do sedam litara vode. Prestanite to raditi i smeće bacajte u kantu.
3. Provjerite curi li vam vodokotlić
Stavite malo boje za hranu u vodokotlić.
Ako se boja počinje pojavljivati u WC školjci u roku od 30 minuta i to dok ne puštate vodu, to je znak da vam vodokotlić curi.
Kvar treba popraviti odmah, a dobra je vijest da je većina zamjenskih dijelova jeftina i jednostavna za instalaciju.
4. Uz pomoć vodomjera otkrijte curi li vam negdje voda
Očitajte vodomjer, dva sata nemojte koristiti vodu i nakon dva sata ponovno očitajte. Ako vodomjer ne pokazuje isti rezultat, postoji pukotina.
5. Instalirajte sustave za uštedu vode
Upotrebom Preval sustava za uštedu vode može se znatno smanjiti potrošnja vode - čak i do 70 posto. Sustavi su jednostavni za instalaciju i lako čistljivi jer je brtva odvojena od regulatora mlaza, a protok vode se može u svako vrijeme regulirati s inbus ključem.
Preval sistemi za uštedu ne sadrže plastične i gumene dijelove, već isključivo materijale koji u dodiru sa pitkom vodom ispunjavaju higijenski standard (plemeniti čelik, bronca, mesing, srebro, ecobrass).
Uz instalaciju štednih sistema, morali bi i ograničiti vrijeme tuširanja. Znamo da volite dugi, vrući tuš, ali svaka dodatna minuta tuširanja odnosi 20 do 40 deset litara vode.
Imajte to na umu.
6. Stavite plastične boce ili plovak u vodokotlić
Kako bi smanjili gubitke vode možete iskoristiti ovaj jednostavan trik.
Napunite dvije plastične boce s pijeskom ili šljunkom (nekoliko centimetara od dna) i stavite ih u vodokotlić kako bi smanjili količinu vode kojom se puni. Pazite da stavite boce dalje od mehanizma za puštanje vode, ali i da u kotliću bude ipak dovoljno vode za ispiranje.
Ako vam se to čini prekomplicirano možete kupiti plovak za vodokotlić. Jeftin je i jednostavan za instalaciju, a tako se može uštedjeti deset ili više litara vode dnevno.
7. Izolirajte cijevi za vodu
Cijevi za vodu je jeftino i lako izolirati izolacijskom pjenom. Korisno je jer će brže dobiti toplu vodu, a izbjeći ćete i rasipanje vode dok se zagrijava.
8. Zatvorite vodu kad je ne koristite
Jedan od načina da smanjite uporabu vode je da isključite tuš kad se sapunate, a zatim ga ponovno uključite za ispiranje. Možda vam se to čini kao beznačajna ušteda, ali za četiri minute tuširanja potroši se oko 75 do 150 litara vode.
Nema potrebe da voda curi ni dok vi dok perete zube. Samo namočite četkicu i napunite čašu vodom kojom ćete isprati usta.
9. Ispirite britvicu u umivaoniku
Napunite umivaonik toplom vodom i u njemu ispirite britvicu dok se brijete. To će poslužiti svrsi baš kao i da je ispirete s tekućom vodom, a potrošit ćete daleko manje vode.
Moramo naučiti kako štedjeti vodu danas da bi je imali u budućnosti.
Voda je temelj života na Zemlji.
Vodu trebamo čuvati danas, kako bi je imali sutra
Uz zrak, voda je naša najdragocjeniji resurs.
Štednja vode pomaže i očuvati naš okoliš i štedi novac.
Uz male promjene životnih navika i vi možete doprinijeti očuvanju ograničenih vodnih resursa.