Sjećate li se kada ste nekada davno prvi put sjeli na bicikl, prvi put krenuli u školu ili se prvi put zaljubili?
To nitko ne zaboravlja, a vama se upravo dogodio još jedan takav trenutak - prvi put ste postali mama ili tata. Sve vam je novo i trudite se dokazati u svakoj situaciji.
Svaki dan s bebom polažete novi test. Dosad ste naučili promijeniti pelenu, nahraniti bebu i uspavati je. Pred vama je novi izazov - kupanje.
Vama je u glavi tisuću pitanja: kako držati bebicu, kolika mora biti temperatura vode, koju kupku odabrati i smijem li bebi namočiti glavicu…?
Polako, prvo kupanje bit će vam vježba, a već idući put bit će lakše. Pripremili smo vam detaljne upute za lakši početak:
Temperatura vode u kojoj ćete kupati bebu vjerojatno je prvo pitanje koje ste si postavili, ali krenimo redom.
Bebinu kadicu postavite na čvrstu podlogu. Najčešće je to stol u blagovaonici ili kuhinjski plot. Ispod kadice postavite jedan veći ručnik i pripremite kupku.
Prostorija u kojoj kupate bebu mora biti topla, oko 24 stupnja, a temperatura vode oko 37 stupnjeva. U ljekarnama i trgovinama za bebe postoje termometri koji mjere temperaturu vode, a ako ga niste uspjeli nabaviti, poslužit će vam stara metoda - provjera temperature laktom.
Malom ljudskom biću za kupanje je potrebno:
Pri ruci imajte još sljedeće:
Bebina koža vrlo je osjetljiva. Tanja je, elastičnija, mekša, nježnija i sklonija iritacijama. Beba do prvog kupanja nije bila u doticaju s vodom van majčine utrobe ili spojevima iz dječjih gelova za tuširanje.
Za prvu bebinu kupku možete samo u običnu vodu uliti malo čaja od kamilice ili nekoliko kapi bademova ili maslinova ulja.
U nekim slučajevima bebina koža reagira i na samu vodu tj. na klor koji se u prevelikim količinama stavlja u vodovodnu vodu radi dezinfekcije.
Klor isušuje kožu, iritira vlasište, a povezuje se i s alergijama na hranu i okolinu.
U pojedinim slučajevima uz isparavanje vruće vode isparava i klor koji tada dospijeva u dišni sustav te može prouzročiti probleme s disanjem .
Klora se vrlo lako možete riješiti filtriranjem. Nobel filter za tuš s ručicom uklanja do 99% slobodnog klora iz vode te smanjuje kamenac. Njime ćete smanjiti i druge kontaminante koje sadrži voda, kao što su teški metali (olovo, živa), sumporovodik i željezni oksid. Voda će biti pročišćena i sigurna za upotrebu.
Nakon što ste sigurni da je voda u kojoj ćete okupati bebu sigurna i čista, nastavite s pripremanjem kupke.
Kupanje bebe i nije tako komplicirano. Slično je pripremi kolača. Imate sve preparate, zagrijali ste vodu i slijedi postupak:
Stručnjaci preporučuju da bebu kupate najviše tri puta tjedno. Novorođenčetu nije potrebno previše kupanja. Bebe se ne znoje i ne prljaju kao odrasli ljudi, a krizne situacije su kada procuri pelena ili se beba zabljucka.
Prečesto kupanje s kože uklanja prirodna ulja koja štite bebinu kožu koja se isušuje. To može uzrokovati pojavu ekcema - crvenog, svrbećeg osipa koji se javlja uglavnom na licu, vlasištu, laktovima i iza koljena.
Vjerujemo da ćete brzo uhvatiti ritam i želimo vam vesela brčkanja.