Želite li kod kuće imati čistu vodu, onda je najbolja i najjeftinija opcija filtrirati vodu. Naravno, instalacija uređaja za filtriranje u kućanstvu će se u početku činiti kao veliki trošak, no zamislite koliko ćete novaca potrošiti kupovinom flaširanih voda u samo godinu dana. O fekalijama koje su nedavno pronađene u flaširanoj vodi nećemo ni govoriti.
No kako znati koji sustav filtriranja trebate? Trebate li filtrirati samo jedan dio vode u kućanstvu (npr. u kuhinji) ili cijelom objektu (kući)? Što uopće trebate filtrirati?
Sljedećih šest koraka pomoći će vam odabrati sustav filtriranja vode koji najbolje odgovara vašim potrebama. Saznat ćete kako otkriti koji su zagađivači prisutni u vašem vodovodu i ukratko ćemo opisati kako funkcioniraju najčešći tipovi sustava za filtriranje. Kažemo ukratko jer smo sve modele filtriranja vode obradili od A do Ž u našem prošlom blogu.
Prije nego odaberete sustav filtracije, morate znati što zapravo želite ukloniti. Uvid u godišnje izvješće o kvaliteti vode na vašem području možete dobiti iz vodovoda ili lokalne tvrtke koja vas opskrbljuje vodom, a možete otići i korak dalje i sami testirati vodu.
Možete kupiti test trake za određivanje razine nitrata, pH i tvrdoće vode ili pozvati lokalni laboratorij koji se bavi ispitivanjem kakvoće vode, što je i najbolja opcija. Ne da mislimo da ne znate, nego jednostavno treba pažljivo pratiti proceduru i način uzimanja uzorka vode koji želite testirati.
Suvremeno opremljeni laboratoriji vrše kontrolu kvalitete i zdravstvenu ispravnost vode za piće u skladu s Glasnikom BiH 40/10, a neki od parametra ispitivanja vode su:
Odlučite se zašto točno želite filtrirati vodu. Neki od razloga mogu biti:
Možete odabrati filtraciju cijelog kućanstva, tj. cijelog vodovodnog sustava ili filtraciju koja pročišćava vodu neposredno prije samog korištenja (kuhinja).
Modeli za filtraciju cijelog kućanstva pročišćuju vodu od mehaničkih čestica, mineralnih naslaga (kamenca), virusa i bakterija te neugodnih mirisa i okusa.
Ukoliko se odlučite za pročišćavanje vode u vašoj kuhinji nudimo vam filtere s reverznom osmozom - RO5 Premium.
Ako je vaša koža osjetljiva na klor, postoji filter za tuš koji učinkovito uklanja: klor, olovo, hidrogen sulfid (miris pokvarenih jaja), željezo oksid (rđavo smeđa voda), mirise, krupne čestice te uravnotežuje Ph vrijednost.
Sustavi za filtraciju vodovoda obično rade učinkovitije od vrčeva i bočica s filterima za vodu. Sustavi za vodu imaju dodatni pritisak koji temeljito pročišćava upitnu kvalitetu vode te u potpunosti otklanjaju kamenac, klor, teške metale, mutnoću, bakterije i viruse.
Vrčevi za vodu pročišćuju vodu, no ne toliko koliko filteri za vodu. Isto tako imaju ograničen kapacitet pročišćavanja (obično oko 300 l po jednom filter ulošku) i potrebno ih je iznova i iznova puniti.
Sve u svemu, ako tražite brzo i jeftino rješenje odaberite vrčeve za pročišćavanje vode, a ako tražite trajnije, sigurnije i dugoročno jeftinije rješenje, ugradite filtere za vodu. Iako su filteri za vodu u početku skuplja investicija, s Nobel filterima se s vremenom ostvaruje značajna financijska ušteda jer litra vode na izlasku iz Nobel aparata stoji 0.01 KM. Svakom novom potrošenom litrom cijena se samo smanjuje.
Ako u kućanstvu koristite vrčeve za pročišćavanje vode ili neki drugi sustav pročišćavanja koji je kupljen prije mnogo godina, možda je vrijeme za nadogradnju. Vremena se mijenjaju, a i normativi za kvalitetu vode, pa provjerite zadovoljavaju li vaši filteri današnje uvjete.
Trebate li pomoć kod odabira sustava za filtriranje vode, slobodno nam se javite. U Nobelu ćemo vam rado pomoći jer je ipak jedan od naših ciljeva, opskrbiti svako kućanstvo čistom i zdravom vodom