Mehanički filteri su uređaji koji služe za otklanjanje mehaničkih nečistoća iz vode, što bi zapravo značilo da čiste vodu od svih netopljivih čestica koje se nalaze u vodi poput pijeska, gline, organskih i neorganskih tvari, planktona, mikroskopskih organizama, mulja i slično.
Bitno je napomenuti da mehanički filteri nisu isto što i filteri za vodu za piće. Oni rade potpuno različite zadatke. Tako vas mehanička filtracija neće zaštiti od otopljenih kemijskih elemenata, spojeva ili bakterija, no produljit će životni vijek slavina i ostalih uređaja.
Mehanička filtracija vode jedan je od najučinkovitijih i najjeftinijih načina za sprječavanje nakupljanja nečistoća, stvaranje kamenca i pada tlaka vode uzrokovanih onečišćenom vodom.
Samo pogledajte što voda bez mehaničkog filtera napravi cijevi u slavini za manje od godinu dana:
Osim što će mehanički filteri zaštiti slavine i ostale uređaje, oni će zaštiti i vaše zdravlje jer se upravo zbog mehaničkih nečistoća stvara zamućena voda. Ona se javlja kad voda na svom putu pokupi štetne i neotopljive čestice za koje se vežu bakterije, virusi i paraziti koje konzumacijom vode unosimo u svoj organizam.
Mutnoća sama po sebi nije zdravstveni problem, već je pokazatelj zdravstvenog rizika jer njenim konzumiranjem imunitet tijela znatno slabi i češće se pojavljuju probavni problemi. Zato se konzumacija mutne vode ne preporučuje novorođenčadi, starijim osobama i osobama s oslabljenim imunitetom.
Mutnu vodu namijenjenu za piće, pranje voća i povrća ili pranje zuba treba prokuhati što je zaista zamoran i dug proces.
Prije prokuhavanja, vodu treba pustiti da se staloži kako bi se razbistrila i nakon toga prokuhati bistri dio.
Ako se koristi voda s centralnih vodovodnih sistema potrebno ju je kuhati 5 minuta na temperaturi ključanja, a ako se koristi voda iz bunara ili lokalnih izvora, trebalo bi je prokuhati barem 10 minuta.
Nakon toga vodu treba rashladiti u čistoj i pokrivenoj posudi.
Uz mehaničke filtere, vodu nikada nećete trebati prokuhati jer nećete ni imati zamućenu vodu.
Mehanička filtracija vode podrazumijeva uklanjanje netopljivih čestica iz vode čija se veličina mjeri u mikronima (milijunti dio metra). Filteri mogu ukloniti čestice i do 1 mikrona.
Za usporedbu, jedna vlas ljudske kose debljine je oko 100 mikrona dok je promjer crvenih krvnih zrnaca negdje oko 7 mikrona.
Važno je napomenuti da mehanička filtracija može raditi samostalno ili može biti dio sistema za složenije pročišćavanje vode za različite potrebe.
Kako se tehnologija razvija tako se razvijaju i mehanički filteri. Tako danas možete naći čitav niz različitih vrsta filtera, a najpopularniji su oni s jednokratnim ulošcima različite finoće i samoperivi filteri.
Mi ćemo se ovdje usredotočiti na samoperiv mehanički filter Hydru.
Hydra je samoperivi mehanički filter stoga sam uklanja taloge iz filtera.
Zbog svojeg inovativnog rješenja u procesu samoispiranja može se koristiti:
Sama činjenica da se Hydra može upotrebljavati u laboratorijima može vam dati do znanja koju vrhunsku kvalitetu vode ona pruža.
Kako izgleda ovaj proces samoispiranja?
Želite li produljiti životni vijek slavina, vodovoda i ostalih uređaja te piti kristalno čistu vodu (makar kroz Hydru ni kristali ne mogu proći), znate što vam je činiti.
Jer iako su uređaji sami po sebi pokvarljivi i novi se lako nabave, to nije slučaj kada je u pitanju zdravlje.
Odlučite li se za mehanički filter Hydru, uz nju ćete dobiti i kompletni pribor za njezino postavljanje.
Naravno, slobodno pogledate i ostale mehaničke filtere koje imamo u web shopu!