Bole vas čak i kosti, a sinusi i grlo su otečeni… kad vas uhvati gripa ili prehlada ili pak grozni crijevni virusi osjećate se grozno. Najveće razočaranje nastaje kada se odvučete liječniku u potrazi za čarobnim rješenjem koje će ukloniti bolest, a posjet završi dobro poznatom rečenicom: Odmarajte se i pijte puno čaja.
I doista, nema vam druge. Čaj je doista najbolji lijek kada su u pitanju mnoge bolesti, iako to ne želite čuti.
Vaša baka sigurno sve liječi kamilicom (ili rakijom), a sigurni smo kako vam taj čaj sigurno nije mio jer ga od djetinjstva vežete uz bolest.
Iznenadit ćete se koliko ljekovitih biljaka i čajeva može pomoći i to ne samo da bi pobijedili neku ludu bolest već kako bi se od nje i zaštitili.
Donosimo vam popis najboljih čajeva koje treba piti kad ste bolesni, ali i kako ih spremiti kako bi doista dobro djelovali.
O zelenom čaju čuli ste već mnogo, a pretežito se spominje kao pravi napitak za mršavljenje.
No, zeleni čaj savršeno će vam poslužiti da se riješite prehlade.
Katehini u zelenom čaju imaju snažno antibakterijsko djelovanje pa uništavaju bakterije koji uzrokuju infekcije i crvenilo u ustima. Također, štiti od propadanja zubi i bolesti desni.
Zeleni čaj najbolji je u kombinaciji s limunovim sokom koji svojim okusom ublažava njegovu gorčinu, ali i pojačava djelovanje. Ako u zeleni čaj dodate limun, organizam će lakše apsorbirati katehine i pojačati zdravstveno djelovanje zelenog čaja. Uz to primite i jednu dozu neophodnog vitamina C koji jača imunitet.
Zeleni čaj nikad nemojte prelijevati kipućom vodom. Vruća voda iz listića zelenog čaja izvlači gorčinu. Nemojte koristiti vodu topliju od 60°, a vrlo je važno da listiće ili filter čaja ne držite predugo u vodi. Idealno bi bilo namakati filter dvije minute.
Trebali biste ga piti maksimalno tri šalice dnevno, a izbjegavajte zeleni čaj ako bolujete od autoimunih bolesti (alergije, astme, karcinoma, hepatitisa B i C,…). jer tada stimulira dodatno iscrpljivanje organizma.
Bazga se od davnih vremena smatra ljekovitom biljkom, a najpoznatiji je sok od bazge koji se radi od cvijeta biljke. Osim za pročišćavanje i prohodnost crijeva, možete je koristiti za njegu lica, ali i prehladu.
Bazga olakšava iskašljavanje, a vrući čaj od cvijeta bazge koristan je i kod upale sinusa, krajnika i grla. Čaj potiče znojenje pa ćete se lakše riješiti povišene temperature i izbaciti toksine iz organizma.
Bazga ubrzava vrijeme oporavka od prehlade i gripe, a evo i recepta:
Iako je bazga ljekovita, jača imunitet i pomaže u prevenciji bolesti, nemojte nikad koristiti svježu biljku bez prokuhavanja ili prerade. Sirove bobice su jestive, ali mogu izazvati mučninu i povraćanje. Nemojte koristiti bazgu ako ste trudnica ili dojilja.
Biljka lat. Echinacea je porijeklom iz sjeverne Amerike i jedna od najpopularnijih američkih biljaka, a koristili su je još Indijanci. Njima je Echinacea koristila za podizanje imuniteta i liječenje infekcija.
Postoji nekoliko vrsta ove biljke pa pripazite da ne odaberete pogrešnu jer nisu sve ljekovite.
Ljekovite vrste echinacee su:
Echinacea purpurea
Echinacea je prirodni antibiotik, a prije pojave antibiotika služila je za liječenje šarlaha, malarije, difterije i sepse.
Danas se ova biljka najviše koristi za liječenje kašlja i grlobolje te za snižavanje temperature, a dostupna je u svim boljim trgovinama bio namirnica, no možete je i sami pripremiti u čajnoj verziji.
Zbog imunostimulativnih svojstava Echinacea se ne preporučuje kod autoimunih bolesti, djece mlađe od dvije godine, kao ni tijekom trudnoće i dojenja. Također, ako koristite imunosupresive i kortikosteroide Echinacea može uzrokovati neželjene nuspojave.
Pogađate, slatki korijen ili sladić slatkastog je okusa. Ova ljekovita biljka rasprostranjena je na istoku i to od Sredozemlja do Azije.
Još su drevni Egipćani znali za bogata prirodna svojstva sladića, a koristili su ga kao lijek za kašalj, bolove u želucu, bolesti jetre pa čak i otklanjanje stresa i depresije.
Proizvodi koji se mogu dobiti od ove biljke su tinktura, tablete i pastile, a stručnjaci posebno naglašavaju koristi čaja od korijena sladića.
Pomaže u rješavanju produktivnog kašlja jer razrađuje sekret i olakšava iskašljavanje te djeluje protuupalno, a pomaže i kod infekcija dišnih puteva praćenih kašljem i promuklošću.
Čaj možete pronaći u svim bolje opremljenim trgovinama prirodnih namirnica ili napravite sirup za kašalj od slatkog korijena:
Nemojte pretjerati s preporučenim unosom od 6 grama dnevno jer predoziranje sladićem uzrokuje otekline na nogama i rukama, glavobolju i povišen krvni tlak, a zabranjeno je koristiti ga ako konzumirate lijekove za srce ili ako patite od bolesti kardiovaskularnog sustava ili hepatitisa.
Čaj od slatkog korijena nemojte piti duže od četiri tjedna, a prije upotrebe svakako se posavjetujte s liječnikom.
Svi čajevi imaju sličan način pripreme, a mogu se pripremati od svježih ili suhih biljaka. Ako nemate ove biljne proizvode, čajeve možete nabaviti u trgovinama i biljnim ljekarnama i pripremiti ih uz kipuću vodu.
Nemojte zaboraviti na pripremu zelenog čaja kod kojeg temperatura mora biti malo niža. No, bez obzira treba li vam vruća, hladna ili mlaka voda, priprema napitka uz Nobel dispenser trajat će svega nekoliko sekundi, a filtrirana voda ćenapitcima dati neponovljiv okus.
Nobel Dispenser se kombinira s filterom za vodu, RO 5 koji će definitivno otkloniti mehaničke nečistoće, organske tvari i klor te poboljšati okus vode za piće i kuhanje.
Dostupan je u bijeloj i silver boji te ga možete lako kombinirati uz namještaj u kuhinji.
Stanite na kraj prehladi i gripi uz neki od ovih fantastičnih ljekovitih čajeva, a u tome će vam pomoći naš pametni mali robot - Nobel dispenser.