Koliko vode treba piti na dan? Jednostavno pitanje na kojeg nema jednostavnog odgovora.
Vjerojatno ste čuli da bi trebali popiti 8 čaša vode na dan što je gotovo dovoljno da napunimo bocu od 2 litre!
Od ove količine zastat će i najveći pobornici vode.
Ono što želimo reći je da unatoč klasičnim savjetima od 8 čaša vode dnevno, unos vode zapravo ovisi od osobe do osobe - o dobi, spolu, fizičkoj aktivnosti, pa čak i mjestu u kojem netko živi.
Individualni zahtjevi za vodom mogu varirati iz dana u dan, ovisno o tome što radite, jedete ili pijete.
Voda je u našem tijelu glavni kemijski element i čini oko 60-70 posto naše tjelesne težine. Za svaku fizičku aktivnost i za svaki proces koji se odvija unutar našeg organizma potrebna je voda.
Tako voda:
Dovoljna količina vode u organizmu smanjuje zadržavanje otpadnih tvari i toksina u tijelu, poboljšava funkciju žlijezda, oslobađa jetru od viška masnoća i smanjuje glad.
Koliko je voda važna za naše zdravlje pokazuje činjenica kako čovjek bez hrane može živjeti mjesec dana, ali bez vode samo sedam dana
Prije nego što krenemo na izračune koliko vode treba unijeti u organizam, važno je znati na koje sve načine tijelo gubi vodu. Tako svakog dana disanjem, znojenjem, mokrenjem gubimo vodu koju je potrebno nadoknaditi.
Zlatno pravilo: ako pijete dovoljno tekućine, mokraća će biti prozirne ili svijetlo žute boje. U protivnom, ona će biti tamno žute boje.
Prema standardnim okvirima ženama je preporučeno unijeti 2,3 litara vode dnevno (9 čaša), a muškarcima 3,1 litara vode dnevno (13 čaša). No, to ne znači da morate popiti toliko čaša isključivo vode!
Voda zapravo znači tekućina - bilo koja tekućina koju unosimo u tijelu.
Tijelo apsorbira vodu iz hrane na isti način kao što to radi s tekućinom.
Mnogo vrsta povrća i voća imaju visoki sadržaj vode, a neke od boljih opcija su lubenica, svježi krastavac, rajčica, jagode, naranče i grejp. Dobra vijest je da čak i sladoled sadrži visoku razinu vode!
S druge strane, neke namirnice i pića mogu povećati potrebu za unosom tekućine. Govorimo o hrani s diuretskim učinkom kao što su kava, šparoge, brusnice i kupus. Diuretici su zapravo tvari koje nam pomažu u izbacivanju vode i toksina iz organizma, pa je i logično da njihovim konzumiranjem moramo popiti i više vode.
Budući da većina ne prati što sve popije i pojede tijekom dana, najbolji način za mjerenje unosa tekućine je kako se vaše tijelo osjeća.
Pijete vodu samo kad osjetite žeđ? To zapravo i nije najzdravije jer žeđ nije pouzdan signal da tijelo treba vodu. Žeđ zapravo ukazuje na to da je već došlo do dehidracije organizma, a osjećaj žeđi prestaje već i prije nego što je tijelo dobilo dovoljnu količinu vode.
Nažalost, kako starimo tako naša tijela slabije registriraju dehidraciju i kasnije šalju signal mozgu da nam treba vode.
Neki od standardnih savjeta za konzumaciju vode su:
Budući da se dovoljnim unosom vode smanjuje dehidracija stanica u organizmu, od velike je važnosti konzumirati čistu i pitku vodu.
Kako bi bili sigurni da pijete čistu vodu, jedna od opcija je kupovanje vode u bočicama. Tako zagađujete okoliš, trošite novce, a i uvijek nositi sa sobom bočicu vode zna biti zamorno. Zato preporučujemo trajnije i ekološki prihvatljivije rješenje kao što su filteri s reverznom osmozom koji uklanjaju teške metale, mutnoću, bakterije, viruse, kamenac, klor…
Ako želite uvijek imati čistu vodu, za vas je savršeno rješenje RO 5 sistem za domaćinstvo.
U ponudi imamo i NOA 3 sistem za filtriranje vode. Sastoji se od 3 stupnja filtracije kroz koje otklanja pijesak, mehaničke nečistoće, organske tvari i klor. Odličan je izbor za sva kućanstva jer uvelike poboljšava okus vode za piće i kuhanje.
Čista i pitka voda ne može vam nikada naškoditi. Od nje vam samo može biti bolje!
Pročistite vodu za piće i dovoljno se hidratizirajte tijekom ovih vrućina.