Energetska efikasnost je pojam koji se već neko vrijeme povlači kroz medije i razgovore.
Svaki električni uređaj ima svoj energetski razred, a dobiti ga mogu i zgrade i stanovi.
Energetska efikasnost nije samo prolazan trend, već bi njoj trebali težiti svi vlasnici stanova.
Zašto? Zato što energetska efikasnost = ušteda, a svi vole uštedjeti ;)
S obzirom na to da BiH izvozi električnu energiju, postoji mnogo prostora za poboljšanje i uštedu.
Federalno ministarstvo prostornog uređenja energetsku efikasnost definira kao odnos između ostvarenog korisnog učinka i energije potrošene za ostvarenje tog učinka.
U zgradarstvu energetska efikasnost znači upotrebu manje količine energije za grijanje i hlađenje prostora, ventilaciju, rasvjetu te pripremu tople vode, uz jednaku razinu udobnosti odnosno osjećaja ugode u prostoru.
Iako se svi boje računa za struju, grijanje upravo na struju ustvari je najefikasnije i najpovoljnije.
Glavni zadatak grijanja stambenih prostora je ostvarivanje toplinske ravnoteže između ljudskog tijela i njegove okoline i time ostvario osjećaj ugode.
Na ugodu osim odjeće i fizičke aktivnosti utječe i temperatura zraka, temperatura zidova, vlažnost zraka, brzina strujanja zraka i njegova kvaliteta.
Grijanjem prostorija može se utjecati samo na temperaturu zraka i temperaturu zidova.
Srednja temperatura zraka u prostoriji i srednja temperatura zidova moraju biti ravnomjerne po cijelom prostoru i to u intervalu od 20 °C do 22 °C (± 1°C), pri čemu se uspostavlja trajna ravnoteža između tjelesne topline i okoline.
Sustavi za grijanje moraju pružiti mogućnost regulacije temperature u određenim granicama i s određenom brzinom reakcije.
Sustav grijanja mora biti takav da ne utječe na kvalitetu zraka i uvjete ugode u prostorima (štetni plinovi, prašina, buka, propuh).
Upravo zato su električni konvektori i radijatori najbolji izbor za grijanje stambenih prostora.
Nobel u ponudi ima vrhunske francuske konvektore i radijatore brenda Atlantic kojima možete uštedjeti do čak 40% energije koja bi inače bila potrebna za grijanje istog prostora. Svi oni imaju oznaku ErP Ready koja je dokaz energetske učinkovitosti uređaja.
Topla voda koristi se svakodnevno i to nebrojeno puta.
Sigurno ne možete ni približno nabrojiti koliko puta dnevno ste koristili toplu vodu.
Na pripremu tople vode u prosječnom kućanstvu otpada otprilike 20% ukupne godišnje potrošnje toplinske energije, dok se ostatak troši na grijanje prostora (otprilike 73%) i kuhanje (otprilike 7%).
Prosječna osoba dnevno potroši od 200 do 300 litara pitke vode, od čega u prosjeku od 40 do 70 litara otpada na potrošnu toplu vodu temperature 45 °C koja se koristi za održavanje osobne higijene i pranje posuđa.
U sezoni kada nema grijanja priprema tople vode predstavlja najveći izdatak za energiju jednog kućanstva, bez obzira grije li se voda na struju, drvo, ugljen ili ulje.
Učinkovita priprema i korištenje tople vode utječe na smanjenje ukupnih troškova za energiju u kućanstvu.
Vrhunski francuski Atlantic bojleri uštedjet će vam energiju na čak 2 načina. Niska potrošnja struje za zagrijavanje vode na 65° od samo 0.95 kWh na 24 sata drastično će vam smanjiti račun za struju.
Najbolje je to što će račun i dalje ostati manji jer se na grijačima Atlantic bojlera ne nakuplja kamenac koji smanjuje moć grijanja kod ostalih bojlera.
Osim pametnim izborom bojlera, na toploj vodi možete uštedjeti i ako je manje trošite, no to je u većini slučajeva lakše reći nego provesti u djelo.
Osim ako si pomognete pametnim sistemima za uštedu kao što je Nobelov Ekofrend set za uštedu koji vam račun za vodu može smanjiti za čak 70%.
A ako se troši manje vode, znači da se troši i manje tople vode čime se smanjuje i račun za struju.
S Ekofrend setom možete štedjeti vodu na dvije slavine i u tušu.
Istovremenom uštedom na grijanju i u pripremi tople vode vaši računi će se umanjiti što znači da će vaš stan biti energetski efikasniji nego ranije.
Mi u Nobelu obožavamo uštedu, zato vam nudimo proizvode kojima ćete uštedjeti na više načina, bez osjećaja da vam nešto nedostaje.